Vse najpomembnejše informacije o epidemiji COVID19 Slovenske Škofovske Konference

Viri objav

Tekst v blogu je iz objav glasila V Materini šoli, glasila Bernardove družine. Izdaja: Cistercijanska opatija Stična, Stična 17, 1285, Ivančna gorica, Slovenija

sreda, 14. februar 2024

BESEDA O BOGOSLUŽJU MAŠNA DARITEV Pomen dviganja in spuščanja

Mašnik pri darovanju nekoliko dvigne pateno s hostijo in kelih z vinom. S tem ju hoče približati Bogu, za katerega govorimo, da je 'zgoraj', 'v nebesih', 'nad oblaki'. Bog je sicer povsod, saj je vse ustvaril in vse vzdržuje v bivanju. Kretnja navzgor kaže našo zavest, da je Bog večji in drugačen od nas, saj nas neskončno presega. Mi se stegujemo k njemu, zato dvigamo roke v molitvi in daritvi, Bog pa se sklanja k nam in nam deli svoje darove.

Pri usmeritvi 'navzgor' ima posebno vlogo kadilo, ki ga uporabljamo pri pokaditvi darov kruha in vina, oltarja, mašnika in vseh navzočih vernikov. »Nobeno znamenje ne more gibanja 'navzgor' tako preprosto in veljavno izraziti kot prav kadilo,« pravi Balthasar Fischer. »Če je res, da je kadilo znamenje prošnje molitve, potem se mora njegova uporaba ohraniti v dobi, ki vse jasneje čuti, da se bomo brez prošnje molitve zadušili.«

Daniel Rops te spodbuja k daritvi: »Če nimaš drugega, da bi daroval Gospodu, mu daruj svoja dela in svoje bridkosti. Tudi za ta košček kruha, ki počiva na pateni, se je moralo mnogo ljudi zelo truditi, pšenično zrno pa so morali zmleti.

Če je tvoja roka prazna in so tvoja usta trpka in suha, mu daruj svoje ranjeno srce in vse, kar si pretrpel. Da more mašnik vino naliti v kelih, so morali grozdje dati v stiskalnico.

Če nimaš drugega v sebi kakor greh in bridkost, stisko življenja in vso človeško tesnobo, naj tvoje roke to revščino dvignejo k nebu, zakaj Božje usmiljenje jih je vnaprej sprejelo pri zadnji večerji.

In če niti moči nimaš več, da bi daroval in molil, če je v tebi samo še suhota in zapuščenost, tiho sprejmi vsaj to, da te Kristus sprejme na svoje rame in te daruje ter bosta tako žrtev in darovalec en sam dar.«

Ni komentarjev:

Objavite komentar