Sveti Adam
Mandragora (Mandragora officinalis) glava Adamova
Sveta Ana
V času svete Ane (26. julij) rudbekija polno cveti z rumenimi cvetovi. Deljenolistna rudbekija (Rudbekia laciniata) roža svete Ane
Sveti Anton Padovanski
13.junija, ko se spominjamo svetega Antona Padovanskega, arnika bujno cveti z rumeni cvetovi, ki jih v tem času nabiramo za pripravo mazil s protibolečinskim in protivnetnim delovanjem.
Arnika (Arnica montana) svetega Antona Roža
Sveta Barbara
Navadna barbica (Barbarea vulgaris) svete Barbare roža
Sveti Benedikt
Benediktinka (Cnius benedictus) Benediktova roža, benedikta
Sveti Janez Krstnik
Močvirski oslad cveti v času, ko praznujemo rojstvo Janeza Krstnika (24. junij), s prijetno dišečimi rumenkasto belimi cvetovi, ki se združujejo v latasta socvetja, ki spominjajo na »kaško«. Tudi kresnica takrat razveseli z lepim belim socvetjem. V tem času dozori tudi rdeči ribez. Najprimernejši čas za nabiranje šentjanževke za čaj za zdravljenje depresije je na god Janeza Krstnika.
Močvirski oslad (Filipendula ulmaria) kaška svetega Ivana
Rdeči ribez (Ribes rubrum) grozdičje šentjanževo, grozdičje svetega Ivana
Kresnica (Chrysanthemum leucanthemum) Ivančica, ivanjščica, kresnica
Navadna sladka koreninica (Polypodium vulgare) korenina šentjanževa
Šentjanževka (Hypericum perforatum) zelišče svetega Janeza, šentjanževa roža, šentjanževica
Sveti Jurij
23.aprila se spominjamo mučenca svetega Jurija. Ta čas začne cveteti kukavica. Tudi kalužnica je že začela cveteti, kakor navadni lapuh, oba z rumenimi cvetovi.
Kukavica (Orchis morio) jurjevica
Kalužnica (Caltha palustris) jurjevka, šentjurjevka, zlatica Jurjeva
Navadni lapuh (Tussilago farfara) jurjovka
Sveti Jožef
19. marca praznujemo svetega Jožefa, moža Marije, Jezusove matere in krušnega očeta Jezusa. V tem času začne cveteti Blagajev volčin z lepim rumenkastobelim socvetjem. Lilija je simbol čistosti, zato jo poimenujemo tudi Jožefova lilija, saj je krepost čistost krasila svetega Jožefa.
Blagajev volčin (Daphne blagayana Freyer), rumena jožefica
Jožefova lilija (Lilium candidum)
Sveta Katarina
Marjetica (Bellis perennis) Katarinčica
Sveti Matija, sveti Lenart
Gadovec (Echium vulgare) Matija sivi, roža svetega Lenarta
Sveta Neža
Kompava (Carlina acaulis), Neža bodeča
Sveti Peter
29. junija se spominjamo dveh velikih svetnikov: svetega Petra in Pavla. Navadna krišina začne konec junija cveteti; naši predniki so jo uporabljali za čaj, a je danes skoraj pozabljena zdravilna rastlina.
Navadna krišina (Parietaria officinalis) svetega Petra zel
Rogoz (Typha latifolia) sveča svetega Petra
Rosnica (Fumaria officinalis) ključ svetega Petra
Sveta Polona
Sveta Polona (9. februar) je zavetnica zobozdravnikov, kipi te svetnice so upodobljeni s kleščami za puljenje zob. Plodovi kristavca delujejo pomirjevalno. Ob puljenju zob so si morda naši predniki mirili bolečino z jemanjem te rastline.
Kristavec (Datura stramonium) seme Polonino
Sveti Rok
16. avgusta se spominjamo svetega Roka. Navadna črnoglavka cveti po travnikih od julija naprej, pa vse mesece potem do zmrzali. Uporabljali so jo v zdravilne namene, kakor tudi v kulinariki. Okroglolistna pijavčnica se uporablja v ljudski medicini za zdravljenje ran. Svetemu Roku se danes priporočajo bolniki, ki imajo rane. Njegova značilna podoba ali kip kaže kužno rano na svojem stegnu, pes pa mu prinaša kruha v gobcu.
Navadna črnoglavka (Prunella vulgaris) roža Rokova
Okroglolistna pijavčnica (Lysimachia nummularia) zel svetega Roka
Sveta Lucija
Sveta Lucija (13. december) je zavetnica vseh slepih in slabovidnih. V času Dioklecijanovega preganjana kristjanov se je Lucija zaobljubila devištvu. Imela je snubca, ki se je zaljubil v njene oči, a je zavrnila ponudbo zaradi obljube Bogu. Po legendi si je iztaknila in mu jih poslala, Marija pa ji je podarila nove, še lepše. Smetliko kot zdravilno rastlino uporabljamo za zdravljenje oči.
Smetlika (Euphrasia officinalis) trava svete Lucije
Sveta Urša, sveti Urh
Navadni vrednik (Teucrium chamaedrys) roža svete Uršule, roža svetega Urha
Krščanska ljudska imena rastlin kažejo, kako so naši predniki bogato v svojem vsakdanu živeli svojo krščansko vero - tudi rastline so npr. poimenovali po nekaterih svetnikih. Lepo bi bilo, ko bi jih zopet poznali po teh imenih.
Barbara Kozan, mag.farm.
Ni komentarjev:
Objavite komentar