Vse najpomembnejše informacije o epidemiji COVID19 Slovenske Škofovske Konference

Viri objav

Tekst v blogu je iz objav glasila V Materini šoli, glasila Bernardove družine. Izdaja: Cistercijanska opatija Stična, Stična 17, 1285, Ivančna gorica, Slovenija

četrtek, 31. avgust 2017

ODMEVI


Danes je v Domu starejših v Grosupljem duhovnik blagoslovil mali kipec fatimske Marije, ki bi ga želeli imeti na oltarju v čast fatimski Mariji ob 100-letnici fatimskih dogodkov do konca meseca oktobra, sicer pa predvsem vsako prvo soboto v mesecu.
Vso sveto mašo smo posvetili fatimski Kraljici, peli fatimsko pesem in poslušali pridigo o fatimskih dogodkih. Čutili smo, da je Gospodovo oko uprto v nas in nam izkazuje svojo dobroto.
Na pobudo angela miru in današnje pobude papeža Frančiška smo se pred Najsvetejšim odločili, da se darujemo Bogu v spravo za naše grehe in za grehe vsega sveta.
Mojca

torek, 29. avgust 2017

DOMAČA ZDRAVILA Zdravilna zelišča in njihova uporaba


Nabiramo cvetove, liste, korenine, plodove, skorje; vedno samo v čistem okolju, najbolje v gozdu ali neposredni bližini, kjer ni velikih prometnih poti in ni bila prisotna uporaba umetnih gnojil ter sredstev za zatiranje plevelov.
Najboljši čas je v začetku cvetenja. Izjema so plodovi in korenine. Plodove pobiramo, ko dozorijo; korenine pa v času mirovanja, najbolje pozimi. Lubje je najlažje ločiti od lesa takrat, ko se začno pretakati skozi rastlino sokovi.
Zdravilne rastline nabiramo praviloma dopoldne, ko se posuši rosa, in v popoldanskih urah brez močne sončne pripeke. Vsi rastlinski deli morajo biti posušeni od ostankov dežja, sicer se med sušenjem hitro pokvarijo.
Sušenje: Rastline nabiramo za čaj, ko jih bomo potrebovali. Da ohranijo svojo moč, jih sušimo. Najboljši način je sušenje na prepihu, v senci, na temperaturi, ki ne presega 40° C. Ker to ni vedno možno, so dovoljene še dodatne možnosti: čista podstrešja, kmečka peč, prekrita z deskami, bio-sušilniki. Dovolj suha rastlina, pripravljena za kasnejši čas, se mora drobiti med prsti.
Hranjenje – skladiščenje: Za krajše obdobje so primerne dvoslojne papirnate vreče, sicer pa v dobro zaprtih posodah – steklenih ali lončenih. Na embalaži naj bo vedno napisano ime rastline in datum nabiranja.
Zdravilne rastline smo nabrali, posušili in shranili zato, da nam bodo v pomoč v času bolezni. Za lajšanje težav je več načinov. Najbolj običajni so:
Čaji
Pripravljamo jih iz ene rastline ali mešanice. V obliki poparkov, zavretkov ali namokov v hladni vodi čez noč. Najbolj v rabi so poparki.
Zdravilni čaji morajo biti blagi. Večja količina rastline ne pomeni tudi boljšega delovanja.
Najpogostejše navodilo za pripravo čaja je: 2 čajni žlički posamezne rastline ali čajne mešanice poparimo s 3dcl kropa, pustimo stati 10 minut.
Tinkture
So alkoholno-vodni izvleček iz zdravilnih rastlin. Uporabljamo 40%, 50% in 70% alkohol. Tinkturo pripravimo tako, da v 1 liter alkohola namočimo dve pesti zelišča. Namakamo od 14 do 21 dni pri sobni temperaturi. Med namakanjem pripravek večkrat premešamo. Precedimo, damo v steklenico in jemljemo po kapljicah, vedno razredčeno z vodo ali čajem.
Mazila
So uveljavljena oblika pripravkov rastlin. Najbolj znana so: ognjičevo, gabezovo, rmanovo, iz divjega kostanja. Pripravimo jih tako, da pest zelišča segrejemo na 200g neslane masti. Cvremo samo toliko časa, da porumeni. Nato pustimo čez noč stati. Zjutraj pogrejemo, da postane tekoče, precedimo in mazilo shranimo v lončke.

Koža in kožna obolenja

S površino do 2 m² je največji organ oziroma čutilo človeškega telesa. Opravlja več pomembnih nalog: varuje telo pred vplivi okolja, s kožo občutimo mraz in toploto, koža varuje pred izgubo tekočine, oddaja nezaželene ostanke presnove, regulira telesno temperaturo, je zaščita pred mehanskimi poškodbami ter obramba pred povzročitelji bolezni.
Zaradi velike površine je koža pogosto izpostavljena številnim obolenjem. Najbolj pogosto se pojavljajo na koži:

Luskavica
Nagnjenost k bolezni je dedna, ni pa nalezljiva. Pojavlja se na komolcih, kolenih in glavi kot luskine, kot posledica prehitre tvorbe celic povrhnjice.
Pomaga mazanje s šentjanževim oljem in mazilom lakote. Priporočljivo je pitje čistilnih čajev iz koprive, močvirskega oslada, ognjiča, jetičnika in rmana. Bolezen se izboljša s kopanjem v morski vodi.

Glivice
Se začnejo razmnoževati, kadar je porušen kislinski zaščitni plašč, zlasti v prisotnosti vlage in toplote. Najpogosteje se naselijo med prsti nog ter na nohtih.
Pomaga izmivanje z okisano vodo (jabolčni kis: voda – v razmerju 1 : 1) in mazanje z ognjičevo tinkturo.

Ekcem
Je vneta sprememba kože s pordečitvijo in srbenjem. Pogosto je posledica alergije na kovine, emulgatorje, barvila in konzervanse.
Pomaga izmivanje s čajem iz hrastove skorje ali kamilic, mazanje z mazilom ognjiča in lakote.

Opekline
Hujše opekline zdravijo v bolnišnici. Opekline prve stopnje lahko oskrbimo sami. Takoj po stiku z vročim predmetom opečeno mesto hladimo pod mrzlo vodo. Nato namažemo s šentjanževim oljem ali mazilom arnike.

Rane
Večje poškodbe kože z globokimi ranami sodijo v oskrbo zdravnika. Tudi do manjših ran moramo biti pozorni, ker se lahko okužijo z bakterijami in zagnojijo. Rano najprej očistimo. Pomaga izpiranje s kamiličnim ali žajbljevim čajem, mazanje s šentjanževim oljem ali gabezovim mazilom.

Akne
Pogosteje se pojavljajo v mladosti, zlasti v puberteti kot posledica izločanja testosterona, ki izpodbuja nastajanje loja. Za akne je značilno povečano nastajanje na obrazu, prsih in zgornjem delu hrbta.
Pomagajo obkladki iz timijana, ognjiča, kamilice in hrastove skorje. Pomembno je notranje čiščenje s čajem regrata, repinca ter koprive.
K obolenjem kože štejemo še: herpes, pasovec, bradavice, otiščance, pike insektov, ture ali furunkle.
Za več informacij nas lahko pokličete v Stično v zeliščno lekarno Sitik, kjer vam bomo z veseljem pomagali z nasveti in pripravki p. Simona Ašiča.

Sitik d.o.o.
Tel. št. 01 7877 065
e-pošta: info@sitik.si
farm. Klemen Križaj

nedelja, 27. avgust 2017

12. Korak do uspeha



Spoznati storjeno napako - korak je naprej.
Iskati grešnega kozla - korak je v napačno smer.
Pozábiti kar si pogrešil - korak je nazaj.
Priznati zgrešeno, popraviti škodo - težak je korak,
ki vodi k uspehu - prej ali slej.
Marko Kremžar

petek, 25. avgust 2017

11. Pot in cilj



Kdor rad ne dela,
v uspehu ne bo našel zadovoljstva.
Kdor že med pótjo ni vesel,
ga cilj ne bo osrečil.
Kdor v srcu ne goji dobrote,
ne bo je prepoznal, ko jo na poti sreča.

sreda, 23. avgust 2017

10. Imeti prav



Ni dovolj imeti prav.
Če gledamo s prezirom na človeka, ki se moti,
in se izmika mu resnica,
čeprav je res, kar mu trdimo,
smo krivi,
kakor takrat, ko iz obzira do ljudi,
z besedo ali z molkom dajemo potuho zmoti.
Resnico prvi zamrzi lahkó po naši krivdi,
a drugim bo, zaradi nas, ostajala prikrita.